Mateřským školám zazvonil umíráček

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 
 

Pátečním hlasováním o vládním zákonu o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině jak předkladatel, tak i jednotliví poslanci vládní koalice rozhodli o začátku konce předškolního vzdělávání a zničení toho, co se dlouhá léta v předškolním vzdělávání budovalo. Předškolní vzdělávání v ČR se dostalo na velmi vysokou úroveň a je součástí vzdělávacího systému v ČR. Máme nejpropracovanější systém předškolního vzdělávání, který nemá ve světě obdoby.

 

 

Současná vládní koalice se přihlásila k návrhu zákona o dětských skupinách (DS), který pochází z dílny vlád minulých. Je zarážející, že i jeden z koaličních partnerů – ČSSD – se k tomuto zákonu hlásí, přitom v minulém volebním období jako opoziční strana tento návrh ostře kritizovala. Dnes ve vládní koalici na svou kritiku zapomněla, a dokonce ani nepodpořila pozměňovací návrh své poslankyně, natož aby podpořila pozměňovací návrh opoziční KSČM.

Přijetím tohoto zákona jasně vyplývá, o co tvůrcům zákona jde. Tuto službu zpoplatnit, vpustit byznys do předškolního vzdělávání a dlouhodobě budovaný systém odstranit ze systému vzdělávání.

Zákon se sice tváří jako nekomerční, ale ve skutečnosti tento status nemá. Vyhýbá se označení této služby jako výhradně neziskové. Tvorbu zisku nezakazuje, což v kombinaci se základními parametry právního řádu ČR, kdy každý občan (i právnická osoba) smí činit vše, co mu zákon výslovně nezakazuje, znamená, že dětské skupiny budou provozované i pro zisk.

Ohrožení mateřských škol je evidentní. Zřizovatel při nedostatku finančních prostředků logicky zvolí levnější alternativu a mateřskou školu převede na dětskou skupinu. Již dnes máme zprávy o netrpělivém vyčkávání na přijetí zákona, aby obec mohla místo MŠ zřídit DS! Zřizovatel nebude muset řešit stravování (děti si jídlo na celý den přinesou z domova), nebude řešit kvalifikovanost pedagogů (děti někdo ohlídá) a rodiče si službu zaplatí. Stát (obec) ušetří, ale odnesou to děti. Každý pedagog, psycholog i dětský lékař potvrdí, jak je období vývoje dětí do šesti let důležité, a chyby, kterých se na dětech dopustíme, si ponese po celý život.

Tvůrci zákona hovoří o dětské skupině jako o alternativě, která má řešit současný nedostatek míst v MŠ a umožnit rodičům pracovat. Nedostatek míst v MŠ je však dnes pouze lokální kolem Prahy a v některých krajských městech. V těchto lokalitách již dnes, i bez existence zákona, jsou DS zřizovány. Žádný zákon takovou činnost nezakazuje. Nový zákon je nadbytečný. Na tento argument však tvůrci zákona nechtějí slyšet, což potvrzuje skutečný záměr přijetí tohoto zákona – nahradit nákladnější vzdělávací formu MŠ za hlídací službu v dětské skupině.

Pozměňovací návrh zákona z dílny poslanců KSČM na omezení účinnosti na tři roky, kdy opadne babyboom, je i v souladu se strategií vzdělávací politiky ČR do roku 2020. Zde poslanci za ČSSD jdou i proti svému ministru školství. V případě zákona o dětské skupině se nedokážou vzájemně domluvit ani dvě ministerstva – školství a práce a sociálních věcí, kdy jedno navrhuje poslední ročník MŠ jako povinný a druhé prosazuje novým zákonem pouhou hlídací službu.

Dnes je to předškolní vzdělávání, do kterého se vpouští zpoplatnění, příště to budou základní školy či střední. Hranice byla prolomena. Zda bude v Senátu šance na přepracování zákona o dětské skupině, příliš nevěřím, na zákonodárce za ČSSD se nedá spolehnout.

V každém případě mateřským školám zvoní umíráček.

Alena NOHAVOVÁ, poslankyně, www.halonoviny.cz